Na czym polega konserwacja modułów fotowoltaicznych?

Od kilku lat panele fotowoltaiczne biją rekordy popularności nie tylko wśród prywatnych gospodarstw domowych, ale również wśród firm. Jest to spowodowane przede wszystkim dużą ekonomią tego rozwiązania, sporym obniżeniem rachunków za energię, jak również bardzo ekologicznym działaniem. Każdy sprzęt, w tym także moduły fotowoltaiczne powinny być poddawane regularnej konserwacji. Dzięki niej panele fotowoltaiczne będą świetnie działać przez lata, unikając przeróżnych rodzajów awarii paneli czy innych elementów instalacji fotowoltaicznej.

Jak wygląda konserwacja modułów fotowoltaicznych?

Każdą konserwację modułów fotowoltaicznych należy rozpocząć od mycia i czyszczenia paneli. Zazwyczaj panele fotowoltaiczne nie wymagają dokładnego mycia, ponieważ wszystkie mniejsze zanieczyszczenia są spłukiwane podczas opadów deszczu. Czasem jednak na panelach pojawiają się zabrudzenia jak chociażby ptasie odchody czy sadza, których deszcz nie jest w stanie usunąć. Takie zanieczyszczenia należy usunąć, najlepiej przy użyciu miękkiej szczotki lub myjki na teleskopowej rączce.

Do konserwacji modułów fotowoltaicznych nie wolno używać myjek ciśnieniowych. Takie działanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia struktury modułów i zaburzeniem ich pracy. Podobnie wygląda sytuacja z szorstkimi materiałami czy metalowymi szczotkami i myjkami. Ich użycie może doprowadzić do porysowania powierzchni paneli, co ma negatywny wpływ na ich dalszą pracę. Konserwację modułów najlepiej wykonywać późnym popołudniem bądź też wcześnie rano, kiedy ich powierzchnia jest zimna. Dzięki temu unikniemy szoku termicznego paneli.

Jak często przeprowadzać konserwację modułów fotowoltaicznych?

Konserwacja modułów fotowoltaicznych powinna być przeprowadzana około 2 razy do roku, pod warunkiem że panele znajdują się na dachu i nie osadzają się na nich trudne zanieczyszczenia. Panele umiejscowione na ziemi powinno konserwować się częściej, ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo i możliwości zabrudzeń i uszkodzeń. Regularna konserwacja pozwala również na wczesne odkrycie ewentualnych uszkodzeń modułów, szybką reakcję i serwis.

Prace konserwacyjne modułów fotowoltaicznych powinny być wykonywane przez specjalistów zajmujących się tego rodzaju pracami. Dzięki temu zyskamy pewność, że moduły zostały odpowiednio i profesjonalnie wyczyszczone. Podczas konserwacji modułów należy sprawdzić również takie elementy jak falowniki i akumulator. Te elementy wymagają kontroli raz do roku, zwłaszcza przez okres 5 lat od montażu, ponieważ statystycznie 90% wszelkich usterek pojawia się w tym okresie. Proces konserwacji polega przede wszystkim na sprawdzeniu stanu technicznego wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej i usuwaniu z nich trudnych do samoczynnego usunięcia zabrudzeń.

Zamów konsultacje ze specjalistą

Zachęcamy do kontaktu, odpowiemy na każde Wasze pytanie. Doradzimy, podpowiemy najkorzystniejsze rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Wypełnij pole poniżej - z pewnością oddzwonimy.