Jakie elementy zawiera dobra instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne stanowią najbardziej popularny trend w energetyce zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W naszym kraju ten rodzaj pozyskiwania energii jest stosowany na szerszą skalę dopiero od kilku lat. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych pozwala na pozyskiwanie energii tańszym kosztem, bez negatywnego wpływu na środowisko. Dużą zaletą tego rozwiązania są liczne dofinansowania z Unii Europejskiej, dzięki którym koszty montażu instalacji fotowoltaicznej zwracają się w jeszcze krótszym czasie.

Z jakich elementów zbudowana jest dobra instalacja fotowoltaiczna?

Każda instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z tych samych elementów. Różnica pomiędzy dobrymi instalacjami, a tymi pozostawiającymi wiele do życzenia tkwi w szczegółach. Dobre instalacje fotowoltaiczne zbudowane są z elementów najwyższej jakości, wykonanych z największą dbałością o szczegóły. Jeżeli chcemy mieć dobrą instalację fotowoltaiczną, warto zlecić tę pracę profesjonalistom, którzy zajmują się montażem instalacji i pracują na najwyższej jakości sprzęcie.

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z kilku podstawowych elementów:

  • ➡ Panele fotowoltaiczne,
  • ➡ Falownik, znany również pod nazwą inwertera,
  • ➡ Konstrukcja montażowa,
  • ➡ Złączki i kable.

Panele fotowoltaiczne są elementem instalacji fotowoltaicznej, który każdy z nas kiedyś widział. Moduły są największą częścią całej instalacji. Każdy panel zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych. Panele możemy podzielić na monokrystaliczne i polikrystaliczne, a rozdzielenie to określa, z jakiego rodzaju ogniw zostały wykonane dane moduły. Montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy zarówno na dachach, jak i na gruncie, w zależności od tego w którym miejscu będą mogły lepiej pełnić swoją funkcję. Ich zadaniem jest wyłapywanie promieni słonecznych i przekształcanie ich w prąd stały.

Następnym, równie ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Falownik wygląda jak mała, metalowa skrzynka, montowana zazwyczaj wewnątrz budynku. Obecnie część inwerterów posiada dedykowaną aplikację na telefony, w której można sprawdzić wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej. Falownik jest odpowiedzialny za przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki, który można wykorzystać w domu. Dobre instalacje fotowoltaiczne zawierają również zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz zabezpieczenia  nadprądowe. Ich obecność znacząco zwiększa bezpieczeństwo instalacji i zabezpiecza przed ewentualnym pożarem i zwarciami. Tego rodzaju zabezpieczenia nie są konieczne, aczkolwiek dobre firmy zajmujące się fotowoltaiką montują je w swoich instalacjach.

Pozostałe elementy, jak stelaż, złączki i kable stanowią bardzo ważną część instalacji, odpowiadając za jej stabilność, bezpieczeństwo oraz jakość pracy instalacji. Odpowiednia jakość tych elementów pozwoli na długą pracę instalacji bez awarii. Dobra instalacja fotowoltaiczna stawia przede wszystkim na jakość i bezpieczeństwo. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak zabrać się za wszystkie sprawy związane z fotowoltaiką, warto skontaktować się z firmą zajmującą się doradztwem w sprawach instalacji, jak również jej montażem.

Zamów konsultacje ze specjalistą

Zachęcamy do kontaktu, odpowiemy na każde Wasze pytanie. Doradzimy, podpowiemy najkorzystniejsze rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Wypełnij pole poniżej - z pewnością oddzwonimy.